Massachusetts Chapter

Official State Chapter of the National Wrestling Hall of Fame


Massachusetts Spring Awards

The Spring awards are presented to recognize stellar performances and outstanding athletes, coaches, officials and contributors.

2022

  • Male Public High School Outstanding Wrestler - Tyler Knox (St. John's Prep)
  • Male College Outstanding Wrestler - Phil Conigliaro (Harvard University, from Dedham, MA)
  • Youth/Club Coach of the Year - Wayne Moda (Red Roots Wrestling Club)
  • Up & Coming Coach of the Year - Sean Petrosino (Bridgewater-Raynham)
  • Wrestler's Heart - Andre Rocker (The Governor's Academy)
  • Bay State Pride - Dave Dyer (The Eagle Tribune)

Prep Female All-Scholastics:

  • Daniella Nugent, Fr, Phillips Andover, undefeated, New England & Prep National Champions (unscored on)
  • Abigail Alicandro, Fr., Marianapolis, New England & Prep National Champion
  • Rowan McIntosh, Fr., Northfield Mount Hermon, New England & Prep National finalist
  • Love Daley, Sr., Middlesex School, undefeated, New England Champion (unscored on)

Outstanding College Female Wrestlers:

  • D1 - Marisol Nugent - first woman rostered on men's team in the ACC
  • D2 - Nelli Cotto - East Stroudsburg (6th at Regionals)
  • Club - Sarah Sams, MIT, Club National Champion and Viveca Pannell, MIT, 3rd place Club Nationals

Freestyle All-Americans from Women's Nationals in Fort Worth, Texas

  • U20 Skylar Hattendorf Finalist (NH)
  • U20 Jacky Dehney 5th place
  • U17 Ashley Dehney 8th place
  • U15 Lily Runez 5th place (NH)
  • U15 Corryne McNulty 6th place
  • U14 Sara Mclaughlin 4th place
  • U14 Hannah Perro 4th place (ME)

2021

  • No Spring Awards (Pandemic)

2020

  • Prep High School Outstanding Wrestler - Aiden Hanning (Northfield Mount Hermon School)
  • Public High School Outstanding Wrestler - Hunter Adrian (Melrose)
  • College Outstanding Wrestler - Chaz Tucker (Cornell University, from Worcester, MA)
  • College Coach of the Year - Jason Holder (Springfield College)
  • Prep High School Coach of the Year - Don Bradley (Belmont Hill School)
  • Public High School Coach of the Year -Jamie Durkin (Central Catholic)
  • Youth/Club Coach of the Year - Mike Marshall & Team (Doughboy Wrestling Club)
  • Up & Coming Coach of the Year - Trevour Smith (Brookline)
  • Wrestler's Heart - Jaden Estrada (Middleboro/Apponoquet)
  • Bay State Pride - Steve Tassini (Massachusetts Interscholastic Wrestling Officials Association)

2019

  • Prep High School Outstanding Wrestler - Austin Cooley (Wyoming Seminary, from Somerset, MA)
  • Public High School Outstanding Wrestler - Mateusz Kudra (North Attleboro)
  • College Outstanding Wrestler - John Boyle (Western New England University)
  • College Coach of the Year - Michael Sugermeyer (Western New England University)
  • Prep High School Coach of the Year - Matt Hunt (Governor's Academy)
  • Public High School Coach of the Year - Timothy Lawlor (Haverhill)
  • Youth/Club Coach of the Year - Nick Avery (MetroWest United Wrestling Club)
  • Up & Coming Coach of the Year - Peter Zacchilli (Ashland)
  • Wrestler's Heart - Andrew Fallon (Bishop Hendricken, from Fall River, MA)
  • Bay State Pride - Desmond Kaplan (Kapwrestling)

2018

  • Prep High School Outstanding Wrestler - Phil Conigliaro (Belmont Hill)
  • Public High School Outstanding Wrestler - Andrew Marshall (Lincoln-Sudbury)
  • College Outstanding Wrestler - Chaz Tucker (Cornell University, from Worcester, MA)
  • College Coach of the Year - Steve Hall (Worcester Polytechnic Institute)
  • Prep High School Coach of the Year - Josh Wildes (Roxbury Latin)
  • Public High School Coach of the Year - Wayne Sayers (Dedham)
  • Youth/Club Coach of the Year - Andy Meier - (Wachusett Youth Wrestling)
  • Up & Coming Coach of the Year - Tim Rich (Danvers)
  • Wrestler's Heart - Joe Shannon (Masconomet)
  • Bay State Pride - Danny Ventura (Boston Herald)

2017

  • Prep High School Outstanding Wrestler - Philip Conigliaro (Belmont Hill)
  • Public High School Outstanding Wrestler - Jake Ferri (Shawsheen Tech)
  • College Outstanding Wrestler - Jeffrey Ott (Harvard University)
  • College Coach of the Year - Lonnie Morris (John & Wales University)
  • Prep High School Coach of the Year - Zachary Bates (Northfield Mount Hermon)
  • Public High School Coach of the Year - Doug Daponde (Minnechaug)
  • Youth/Club Coach of the Year - Brian Conrad (CBC Wrestling Club)
  • Up & Coming Coach of the Year - James Bleiler (Melrose)
  • Wrestler's Heart - Matthew Freitas (Catholic Memorial)
  • Bay State Pride - Mike Stuer (MIWOA, New England Youth Wrestling)

2016

  • Prep High School Outstanding Wrestler - Peter Tedesco (Belmont Hill)
  • Public High School Outstanding Wrestler - Eric Reyes (Dedham)
  • College Outstanding Wrestler - Ryan O'Boyle (McDaniel College, from North Reading, MA)
  • College Coach of the Year - Jon Egan (Roger Williams University)
  • Prep High School Coach of the Year - Don Bradley (Belmont Hill)
  • Public High School Coach of the Year - Wayne Griffin (North Attleboro)
  • Youth/Club Coach of the Year - Scott McQuaide (Chelmsford)
  • Up & Coming Coach of the Year - Nick Avery (Lincoln-Sudbury)
  • Bay State Pride - Jose Valenzuela (Boston Youth Wrestling)

2015

  • Prep High School Outstanding Wrestler - Peter Tedesco (Belmont Hill)
  • Public High School Outstanding Wrestler - Fritz Hoehn (North Andover)
  • College Male Outstanding Wrestler - Victor Avery (Edinboro, from Foxboro, MA)
  • College Female Outstanding Wrestler - Gloria Maldonado (Springfield Technical Community College)
  • College Coach of the Year - Alberto & Anibal Nieves (Springfield Technical Community College)
  • Prep High School Coach of the Year - Conan Leary (Tabor Academy)
  • Public High School Coach of the Year - Kevin Cummings (Arlington)
  • Youth/Club Coach of the Year - Todd Darling (Masconomet)
  • Up & Coming Coach of the Year - Kirk Benson (Gloucester)
  • Wrestler's Heart - Devin Spratt (North Attleboro)
  • Bay State Pride - Dan Duest & Nicholas DiAntonio (Milford Special Athletes Wrestling Club)

2014

  • Prep High School Outstanding Wrestler - Isaiah Bellamy (Lawrence Academy)
  • Public High School Outstanding Wrestler - Christian Monserrat (Methuen)
  • Prep High School Coach of the Year - Alex Konovalchik (Brooks School)
  • Public High School Coach of the Year - Carl Cincotta (North Andover)
  • College Outstanding Wrestler - Ken Anderson (Wartburg College, from Billerica, MA)
  • Club Coach of the Year - Mike Marshall (Doughboy)
  • Youth Coach of the Year - Steve Lopilato (North Andover)
  • Wrestler's Heart - Donald McNeil (Rider University, from Plainville, MA)
  • Bay State Pride - Carl Adams (Boston University)

2013

  • High School Outstanding Wrestler - Leo Trindade (Billerica)
  • Prep High School Coach of the Year - Rob Buyea (North Mount Hermon)
  • Public High School Coach of the Year - Darby McLaughlin (Springfield Central)
  • College Outstanding Wrestler - Ken Anderson - (Wartburg College, from Billerica, MA)
  • Youth Coach of the Year - Ed Whitley (Springfield Youth)
  • Wrestler's Heart - Danielle Coughlin (North Andover)
  • Bay State Pride - Elena Pirozhkova (US Olympic Team, from Greenfield, MA)


Our Mission: To honor the sport of wrestling by preserving its history, recognizing extraordinary individual achievements, and inspiring future generations