National Wrestling Hall of Fame

Colorado State Wrestling Awards

Wrestling Official of the Year

 

2004 —Rocky Wiedeman, Alamosa, CO

2005 —Eric Mendoza, Northglenn, CO

2006 —Ben Miller, Littleton, CO

2007 —Sonny Bachicha, Fort Lupton, CO 2008 —Ben Keefer, Montrose, CO

2009 — Ryun Mendoza, Brighton, CO 2009 —Jon Thompson, Ft. Collins, CO

2010 — Fred Marjerrison, Colorado Springs, CO 2011 — Scott Tarbox, Lakewood, Co

2012 — Lenny Venegas, Rocky Ford, CO 2013— Jason Babi, Centennial, CO

2014— Ryun Mendoza, Broomfield, CO 2014— L.D. Powell, Burlington, CO

2015 — Fred Marjerrison, Colorado Springs, CO 2016— Rob Ververs, Greeley CO

2017—Michael Smith, Grand Junction, CO

2018—Gerald Moore, Evergreen, CO

  

Special Merit Award

 

2005 —Mark Schmidt, Broomfield High School

2006 —Brook Sauer, Golden High School

2006 —Marcus Hernandez, Pueblo South High School

2006 —Ben Cherrington, Boise State University

2006 —Tom Clum, University of Wisconsin

2007 —Randy Gallegos, Denver East High School

2008 —Dave Frisch, Colorado Springs, Colorado

2008 —Reece Hopkin, University of Northern Colorado

2008 —Adeline Gray, Chatfield High School

2009 — Nathan Heuer, Roosevelt High School

2009 — Darryl Miller, Denver, Colorado

 

2010 — Duane Stroh, Holyoke High School

2010— Zach Valdez, Pueblo, Colorado

2010— Dave Croissant, Wiggins High School

2011 — Chris James, Fountain Ft. Carson High School

2011— Andy Ventura, Aurora Hinkley High School

2012 — Diego Pons, Center High School

2013 — Oscar Fonseca, Jefferson High School

2014 — Kevin Bracken, Castle View High School

2015 — Tom Stone, Denver, Colorado

2018—Aiden Valdez, Pueblo, Colorado

 

High School Coach of the Year

1999 —Jon Penfold, Wiggins High School

2000 —Duff Seaney, Canon City High School

2001 —Cal Cherrington, Middle Park High School

2002 —Roman Gutierrez, Moffat County High School

2003 —Mike Pallotto, Roosevelt High School

2004 —Jerry Sisneros, Pueblo South High School

2005 —Tim Ottmann, Ponderosa High School

2006 —Gary Ramstetter, Alamosa High School

2007 —Dave Uhrig, Brush High School

2008 —Tim Ottmann, Ponderosa High School

2009 — Andy Pipher, Paonia High School

2010 — Doug Duell, Burlington High School

2011— Gary Ramstetter, Alamosa High School

2012 — Billy Gabel, Pine Creek High School

2013 — Sam Federico, Pomona High School

2014 — Mike Caciari, Valley High School

2015 — Mike Journey, Rocky Ford High 2A/3A

2015— Dave Juergensen, Thompson Valley High

2016— J.C. Watt, Meeker High School 2A-3A

2016— Eddie Soto, Pueblo County High School 4A-5A

2017— Oscar Fonseca, Jefferson High School 2A-3A

2017— Tom Wagner, Brighton High School 4A-5A

2018—Matt Brown, Wray High School 2A-3A

2018—Cole Allison, Grand Jct. High School 4A-5A

 

High School Wrestler of the Year

1999 —Jared Haberman, La Junta High School

2000 —Tom Clum, Pomona High School

2001 —Ben Cherrington, Middle Park High School

2002 —Chris Nissen, Standley Lake High School

2003 —Chris Nissen, Standley Lake High School

2004 —Kyle Sand, Arvada West High School

2004— Abe Alvarado, Abraham Lincoln High School

2005 —Torben Walters, Crowley County High School

2006 —Curtis Salazar, Valley High School

2007 —Kevin LeValley, Limon High School

2008 —Tyler Graff, Loveland High School

2009 — Stryker Lane, Norwood, High School

2010 — Travis Himmelman, Conifer High School

2011 — Connor Medbery, Loveland High School

2011— Travis Himmelman, Conifer High School

2012 — John Crowley, Regis Jesuit High School

2013 — Garet Krohn, Arvada High School

2013— Geordan Martinez, Pine Creek High School

2013— Emilio Martinez, Greeley West High School

2014 — P.T. Garcia, Bear Creek High School

2015 — Jesse Reed, Paonia High School 2A-3A

2015— Jacob Trujillo, Grand Junction Central 4A-5A

2016— Bo Pipher, Paonia High School 2A-3A

2016— T.J. Shelton, Meeker High School 2A-3A

2016— Ryan Deakin, Legacy High School 4A-5A

2017—Jody Sandoval, Jr. ,Ft. Lupton High School 2A-3A

2017—Grant Willits , Pueblo County High School 4A-5A

2017—Hunter Willits , Pueblo County High School 4A-5A

2018—Brandon Damian, Valley High School 2A-3A

2018 —Jacob Greenwood, Poudre High School 4A-5A

 

Youth Coach of the Year

2005 — Dan Fuentes, Brighton Wrestling Club

2006 — Gene Silva, Westminster Warriors

2007 — Ron Vallejos, Jr., Valley Wrestling Club

2008 — Lenny Bachicha, Fort Lupton Blue Devils

2009 — Rory Roman, Broomfield Junior Eagles

2009—Rich Mahan, Rocky Mountain Wrestling Club

2010— Jason Julian, Chaparral Wolverine Wrestling Club

2011— Pat Ornelas, Ft. Lupton Wrestling Club

2012 — Ernie Martinez, Centaurus Youth Wrestling

2013 — Tony Benallo, Arvada West Youth Wrestling Club

2014 — Ben Menzor, Grandview Youth Wrestling Team

2015 — Jeff Estrada SOT

2016— Ben VomBaur, Bear Cave Wrestling Club

2017— Pat Engleright, Cheyenne Mtn. Wrestling Club

2018—Eric Heinz, Brighton Wrestling Club

Youth Wrestler of the Year

2005 — Dale Shull, Fort Lupton, Colorado

2005—-Justin Gonzales, Greeley, Colorado

2006 — Jerry Huff, Broomfield Junior Eagles

2007 — Courtland Hacker, Broomfield Junior Eagles

2008 — Jordan LaRouche, Fort Lupton Blue Devils

2009  — Geo Martinez, Falcon Wrestling Club

2010  — Jimmy Rothwell, Prairie View Wrestling Club

2011  — Travis Torres, Pomona Wrestling Club

2012  — Isaac Naro, Steel City Wrestling Club

2013  — Matt Berg, Thompson Valley Wrestling Club

2014 — Josiah Rider, Redland’s Middle School

2015 — Dominick Serrano, Windsor Middle School

2016—Aaden Valdez, La Gente Wrestling Club

2017— Kenny Sailas, Brighton Wrestling Club

2018—Daniel Cardenas, Pamona Elite Wrestling Club

 

Wrestling Media Award

1999 — Scott Stocker, Rocky Mountain News

2000 — Mike Brohard, Reporter-Herald, Loveland

2001 — Sam Mustari, Greeley Tribune

2002 — John Olivas, ColoradoWrestling.com

2003 — Scott Budd & Mike Ferguson, JalkTalk.com

2004 — Frank Palmeri, Wheat Ridge, Colorado

2005 — Rob Hastings, Snyder, Colorado

2006 — John Mullin, Longmont, Colorado

2007 — Hap Fry, Fort Collins, Colorado

2008 — Gary Burke, Delta, Colorado

2009 — Tim Yount, Monument, Colorado

2010 — Roy True, Eaton, Colorado

2011 — Tracy Renck, Pueblo, Colorado

2012 — Bobby Fernandez, Greeley Tribune

2013 — Kent Mincer, Independent Journalist

2017—Mike Brohard, Reporter-Herald, Loveland

2018—Tom Blair, Insidecoloradowrestling.com

College Coach of the Year

999 — Doug Moses, University of Southern Colorado

2000 — R. Wayne Baughman, U.S. Air Force Academy

2001 — Miles Van Hee, Western State College

2002 — R. Wayne Baughman, U.S. Air Force Academy

2003 — Jason Ramstetter, Adams State College

2004 — Miles Van Hee, Western State College

2005 — Jason Ramstetter, Adams State College

2006 — Jack Maughan, University of Northern Colorado

2007 — Jason Ramstetter, Adams State College

2008 — Jason Ramstetter, Adams State College

2009 — Miles Van Hee, Western State College

2010 — Miles Van Hee, Western State College

2011 — Miles Van Hee, Western State College

2012 — Joel Sharratt, US Air Force Academy

2013— Chuck Pipher, Colorado Mesa University

2014— Chuck Pipher, Colorado Mesa University

2015— Chuck Pipher, Colorado Mesa University

2016 — Dax Charles, Colorado State University Pueblo

2017— Miles VanHee, Western State College

2018—Troy Nickerson, University of Norther Colorado

College Wrestler of the Year

1999 — Chris Currier, University of Southern Colorado

2000 — Scott Frohardt, US Air Force Academy

2001 — Dave Vondy, Western State College

2002 — Scott Frohardt, U.S. Air Force Academy

2003 — Kevin Hoy, U.S. Air Force Academy

2004 — Jared Haberman, Western State College

2004—Travis Koppenhafer, Adams State College

2005 — Kourtney Lake, Adams State College

2006 — Brian Pitts, Adams State College

2007 — Jared Deaguero, Adams State College

2008 — Camille DuPont, Western State College

2009  — Kyle Sand, Adams State College

2010  — Donovan McMahill, Western State College

2011 — Donovan McMahill, Western State College

2012 — Luke McPeek, Adams State College

2013— Jesse Hillhouse, CSU Pueblo

2014— Josh Martinez, Air Force Academy

2015— James Martinez, Colorado Mesa University

2016—Corbin Bennetts, Western State Colorado University

2017—Dylan Gabel , University of Northern Colorado

2018—JaVaughn Perkins Colorado State University